Bohužel jedním z projevů AS je snížená potřeba spánku a poruchy spánku. Děti potřebují k spánku mnohem kratší dobu a objevují se nepravidelná období poruchy spánku. Ty se projevují tak, že se dítě v noci vzbudí a několik hodin je bdělé a čilé jako během dne - hraje si a vyžaduje pozornost. Poté opět usne a probudí se až ráno.

Není vhodné podávat dětem léky na spaní - jsou návykové a problém samotný neřeší. Navíc můžou mít vedlejší účinky jako únavu během dne. Alternativou je podávání Melatoninu - přirozeného hormonu spánku, který je lidskému tělu vlastní. S Melatoninem máme osobní zkušenosti a můžu potvrdit, že po jeho podání dítě do hodiny usne a spí mnohem déle a kvalitněji než dříve. O jeho použití se však raději poraďte s neurologem.

Potřeba spánku se během vývoje mění a s přibývajícím věkem se délka spánku prodlužuje. Během puberty a po ní je délka spánku stejná jako u zdravých lidí.

Je velmi důležité věnovat pozornost také místu, kde dítě spí. Když odroste dětské postýlce, nabízí se dvě možnosti dalšího řešení - větší verze dětské postýlky - tzv. klecové lůžko nebo klasická postel. Obě varianty mají své klady i zápory.

Klecové lůžko zajistí dítěti bezpečí a současně mu zamezí postel opustit a pohybovat se v pokoji nebo bytě. To je zpočátku výhoda pro rodiče - mají dítě pod kontrolou. Problém však nastane s přibývajícím věkem dítěte, není možné držet ho v klecovém lůžku až do dospělosti. Navíc pokud budete chtít dítě umístit na týdenní pobyt do nějakého zařízení, bude s použitím klecového lůžka velký problém. A ve vyšším věku si bude na otevřenou postel mnohem hůře zvykat a vy s ním.

Osobně jsem zastáncem klasické postýlky. Dnes není problém pořídit postýlku, která s dítětem roste.  Jediná věc, kterou je nutné brát v úvahu je nutnost opatřit postýlku postranicemi. Ty zabrání dítěti z postýlky vypadnout a přesto neomezují volný pohyb dovnitř i ven. Běžně lze také koupit i velkou postel se zvýšeným okrajem, který plní potřebný účel. Pokud existuje obava, že by si dítě mohlo volným pohybem po bytě či domě ublížit, není problém omezit mu prostor jen na pokoj zábranou nebo dělenými dveřmi. Dítě se tak bude cítit mnohem svobodněji a v období nočního bdění se může volně pohybovat po pokoji a hrát si.

Anketa

Navštěvuji tyto stránky, protože:
 

Návštěvnost

TOPlist
Vyzkoušejte moderní laboratoře TÜV NORD